PBC26SACN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC26SACN
EBEE Part #
7752131-PBC26SACN-EB
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC26SACN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions26
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC26
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.650" (16.51mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)