PBC25SAHN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC25SAHN
EBEE Part #
7770333-PBC25SAHN-EB
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC25SAHN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions25
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC25
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.820" (20.83mm)
Overall Contact Length1.150" (29.21mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 25 position 0.100" (2.54mm)