PBC24SBBN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC24SBBN
EBEE Part #
7748076-PBC24SBBN-EB
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC24SBBN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions24
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC24
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.100" (2.54mm)