PBC24SAEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC24SAEN
EBEE Part #
7753192-PBC24SAEN-EB
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC24SAEN
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.850" (21.59mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)