| Mfr. Part # | PBC23DAFN |
| EBEE Part # | 7796153-PBC23DAFN-EB |
| EDA Models | |
| Description | CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular | |
| Datasheet | Sullins PBC23DAFN | |
| Connector Type | Header, Breakaway | |
| Number of Positions | 46 | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Fastening Type | Push-Pull | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Contact Shape | Square | |
| Base Product Number | PBC23 | |
| Applications | - | |
| Current Rating (Amps) | 3A | |
| Termination | Solder | |
| Style | Board to Board or Cable | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | - | |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Shrouding | Unshrouded | |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) | |
| Contact Length - Post | 0.620" (15.75mm) | |
| Overall Contact Length | 0.950" (24.13mm) | |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) | |