PBC21SFEN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC21SFEN
EBEE Part #
7765971-PBC21SFEN-EB
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC21SFEN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions21
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC21
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length0.938" (23.83mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 21 position 0.100" (2.54mm)