PBC20SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC20SAAN
EBEE Part #
7866768-PBC20SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC20SAAN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC20
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)