PBC17SADN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC17SADN
EBEE Part #
11608070-PBC17SADN-EB
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC17SADN
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length0.750" (19.05mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 17 position 0.100" (2.54mm)