PBC14SGAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC14SGAN
EBEE Part #
7731389-PBC14SGAN-EB
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC14SGAN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions14
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC14
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.140" (3.56mm)
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)