PBC14SFCN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC14SFCN
EBEE Part #
7736296-PBC14SFCN-EB
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC14SFCN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions14
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC14
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post0.320" (8.13mm)
Overall Contact Length0.738" (18.75mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)