PBC11SAAN
Manufacturer
Mfr. Part #
PBC11SAAN
EBEE Part #
7642394-PBC11SAAN-EB
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
DatasheetSullins PBC11SAAN
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions11
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Contact ShapeSquare
Base Product NumberPBC11
Applications-
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length0.450" (11.43mm)
Insulation Height0.100" (2.54mm)
Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)