PANASONIC EEU-EE2E151
Manufacturer
Mfr. Part #
EEU-EE2E151
EBEE Part #
E81590378
Package
Plugin,D18xL31.5mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
150uF 250V ±20% 1.008A@120Hz Plugin,D18xL31.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance150uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current1.008A@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)31.5mm