PANASONIC EEU-ED2C331
Manufacturer
Mfr. Part #
EEU-ED2C331
EBEE Part #
E81590536
Package
Plugin,D18xL31.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
330uF 160V ±20% 900mA@120Hz Plugin,D18xL31.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetPANASONIC EEU-ED2C331
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated160V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current900mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter18mm
Height - Seated (Max)31.5mm