PANASONIC EET-HC2V331DA
Manufacturer
Mfr. Part #
EET-HC2V331DA
EBEE Part #
E819398731
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
±20% 1.68A@10kHz 10mm 350V 502mΩ@120Hz 330uF Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetPANASONIC EET-HC2V331DA
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated350V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)502mΩ@120Hz
Ripple Current1.68A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature2000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)32mm