PANASONIC EET-ED2D561BA
Manufacturer
Mfr. Part #
EET-ED2D561BA
EBEE Part #
E819277374
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
±20% 3.05A@100kHz 10mm 200V 266mΩ@120Hz 560uF Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetPANASONIC EET-ED2D561BA
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated200V
Capacitance560uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)266mΩ@120Hz
Ripple Current3.05A@100kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)40mm