PANASONIC EEEFK2A331AM
Manufacturer
Mfr. Part #
EEEFK2A331AM
EBEE Part #
E8128513
Package
SMD,D18xL16.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
330uF 100V 687.8mA@120Hz ±20% SMD,D18xL16.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetPANASONIC EEEFK2A331AM
RoHS
Operating Temperature-55℃~+105℃
Voltage Rated100V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current687.8mA@120Hz
Diameter18mm
Height - Seated (Max)17mm