P50E-080S-EA
Manufacturer
Mfr. Part #
P50E-080S-EA
EBEE Part #
9858521-P50E-080S-EA-EB
Description
CONN SOCKET 80POS IDC 28AWG GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M P50E-080S-EA
SeriesPak 50, P50E
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket
Number of Positions80
Contact TypeOuter Shroud Contact
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesClosed End
Base Product NumberP50E
Wire Gauge28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Description
80 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG