P50-068PG-SR1-EA
Manufacturer
Mfr. Part #
P50-068PG-SR1-EA
EBEE Part #
9832331-P50-068PG-SR1-EA-EB
Description
CONN PLUG 68POS R/A GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M P50-068PG-SR1-EA
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions68
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesGround Pin
Base Product NumberP50
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Description
68 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold