P50-020S-EA
Manufacturer
Mfr. Part #
P50-020S-EA
EBEE Part #
9850532-P50-020S-EA-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN SOCKET 20POS IDC 28AWG GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket
Number of Positions20
Contact TypeOuter Shroud Contact
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesClosed End
Base Product NumberP50
Wire Gauge28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
Pitch0.050" (1.27mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Description
20 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG