P08-080HLC-E-G
Manufacturer
Mfr. Part #
P08-080HLC-E-G
EBEE Part #
9838341-P08-080HLC-E-G-EB
Description
CONN SELF-MATE 80POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
Datasheet3M P08-080HLC-E-G
SeriesP08
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeSelf Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Number of Positions80
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Base Product NumberP08
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights11.5mm
Height Above Board0.329" (8.35mm)
Description
80 Position Connector Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic Surface Mount Gold