| Mfr. Part # | OWL620C19-20-6F |
| EBEE Part # | 10309540-OWL620C19-20-6F-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | L6-20P/C19, INDUSTRIAL SJTOW COR |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | L-com OWL620C19-20-6F | |
| Series | OWL620 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 20A | |
| 1st Connector | NEMA L6-20P | |
| 2nd Connector | IEC 320-C19 | |
| Length | 6.00' (1.83m) | |
| Color | Black | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| Voltage Rating | 250V | |