| Mfr. Part # | OSTYQ202150 |
| EBEE Part # | 10828811-OSTYQ202150-EB |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLK 10P SIDE ENT 3.5MM PCB |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | On Shore Technology Inc. OSTYQ202150 | |
| Series | OSTYQ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |
| Features | Interlocking (Rear, Side) | |
| Base Product Number | OSTYQ20 | |
| Wire Gauge | 16-24 AWG | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Color | Green | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Voltage | 150 V | |
| Current | 10 A | |
| Contact Material - Plating | Brass | |
| Number of Levels | 2 | |
| Positions Per Level | 10 | |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) | |