OSTVQ063150
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTVQ063150
EBEE Part #
10813232-OSTVQ063150-EB
Description
TERM BLK 6P SIDE ENT 3.81MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTVQ063150
SeriesOSTVQ
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Features-
Base Product NumberOSTVQ06
Wire Gauge16-30 AWG
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Voltage300 V
Current10 A
Contact Material - PlatingBrass
Number of Levels1
Positions Per Level6
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Mating OrientationHorizontal with Board
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw ThreadM2
Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole