OSTVM153552
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTVM153552
EBEE Part #
10774347-OSTVM153552-EB
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTVM153552
SeriesOSTVM
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMating Flange
Base Product NumberOSTVM15
Contact MaterialSteel
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Insulation Height0.488" (12.40mm)
Screw SizeM2
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL10 A
Positions Per Level15
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating Finish-
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length6-7mm
Contact Tail Length-
Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)