OSTVL24B151
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTVL24B151
EBEE Part #
10020146-OSTVL24B151-EB
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 2.5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTVL24B151
SeriesOSTVL
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions24
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberOSTVL24
Contact MaterialBrass
Pitch0.098" (2.50mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleSolder
Insulation Height0.862" (21.89mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels2
Current - IEC-
Voltage - UL125 V
Current - UL4 A
Positions Per Level12
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.150" (3.81mm)
Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Through Hole