OSTVD033150
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTVD033150
EBEE Part #
10000719-OSTVD033150-EB
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTVD033150
SeriesOSTVD
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Base Product NumberOSTVD03
Contact MaterialBrass
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleScrew
Insulation Height0.433" (11.00mm)
Screw SizeM2
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL8 A
Positions Per Level3
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating Finish-
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length6-7mm
Contact Tail Length-
Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)