| Mfr. Part # | OSTVB030150 |
| EBEE Part # | 10011297-OSTVB030150-EB |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | On Shore Technology Inc. OSTVB030150 | |
| Series | OSTVB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Base Product Number | OSTVB03 | |
| Contact Material | Brass | |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) | |
| Color | Green | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Termination Style | Screw | |
| Insulation Height | 0.709" (18.00mm) | |
| Screw Size | M3 | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-30 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Number of Levels | 1 | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - UL | 300 V | |
| Current - UL | 20 A | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Contact Mating Finish | - | |
| Torque - Screw | 0.51 Nm (4.5 Lb-In) | |