| Mfr. Part # | OSTTX130100 |
| EBEE Part # | 10022682-OSTTX130100-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | On Shore Technology Inc. OSTTX130100 | |
| Series | OSTTX | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Plug for Unshrouded Header | |
| Number of Positions | 13 | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | OSTTX13 | |
| Contact Material | Brass | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Color | - | |
| Housing Material | Brass | |
| Termination Style | Screw | |
| Insulation Height | - | |
| Screw Size | - | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Number of Levels | 1 | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - UL | 300 V | |
| Positions Per Level | 13 | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Contact Mating Finish | Nickel | |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) | |