OSTHD020080
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTHD020080
EBEE Part #
10838201-OSTHD020080-EB
Description
TERM BLOCK 2POS 5.08MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTHD020080
SeriesOSTHD
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
FeaturesLever Actuated
Base Product NumberOSTHD
Wire Gauge16-22 AWG
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGray
Housing MaterialThermoplastic
Voltage250 V
Current12 A
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Number of Levels1
Positions Per Level2
Torque - Screw-
Mating OrientationAngled
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Screw Thread-
Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole