OSTHC11B080
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTHC11B080
EBEE Part #
10813769-OSTHC11B080-EB
Description
TERM BLK 11POS TOP ENT 2.5MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTHC11B080
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
FeaturesInterlocking (Side)
Base Product NumberOSTHC11
Wire Gauge20-26 AWG
Pitch0.098" (2.50mm)
ColorGray
Housing MaterialThermoplastic
Voltage150 V
Current2 A
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze
Number of Levels1
Positions Per Level11
Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.098" (2.50mm) Through Hole, Kinked Pin