OSTHC10B080
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTHC10B080
EBEE Part #
10810245-OSTHC10B080-EB
Description
TERM BLK 10POS TOP ENT 2.5MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTHC10B080
SeriesOSTHC
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
FeaturesInterlocking (Side)
Base Product NumberOSTHC10
Wire Gauge20-26 AWG
Pitch0.098" (2.50mm)
ColorGray
Housing MaterialThermoplastic
Voltage150 V
Current2 A
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze
Number of Levels1
Positions Per Level10
Torque - Screw-
Mating OrientationVertical with Board
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Screw Thread-
Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.098" (2.50mm) Through Hole, Kinked Pin