OSTEX150000
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTEX150000
EBEE Part #
10000455-OSTEX150000-EB
Description
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTEX150000
SeriesOSTEX
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Partial Shroud
Number of Positions15
Mounting TypeSolder
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberOSTEX
Contact Material-
Pitch0.197" (5.00mm)
Color-
Housing MaterialBrass
Termination Style-
Insulation Height0.130" (3.30mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Positions Per Level15
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Contact Mating Finish-
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.130" (3.30mm)
Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Partial Shroud 0.197" (5.00mm) Vertical Solder