OSTED193150
Manufacturer
Mfr. Part #
OSTED193150
EBEE Part #
10822650-OSTED193150-EB
Description
TERM BLK 19P SIDE ENT 3.81MM PCB
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetOn Shore Technology Inc. OSTED193150
SeriesOSTED
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Features-
Wire Gauge16-24 AWG
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic
Voltage300 V
Current8 A
Contact Material - PlatingBrass
Number of Levels1
Positions Per Level19
Torque - Screw0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Mating OrientationHorizontal with Board
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Clamp Material - PlatingBrass
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw ThreadM2
Description
19 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole