OQ0754000000G
Manufacturer
Mfr. Part #
OQ0754000000G
EBEE Part #
9989628-OQ0754000000G-EB
Description
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetAmphenol Anytek OQ0754000000G
SeriesOQ
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions7
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberOQ07
Contact MaterialCopper
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorBlack
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleSolder
Insulation Height0.472" (12.00mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL20 A
Positions Per Level7
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.157" (4.00mm)
Description
7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole