| Mfr. Part # | OP1963000000G |
| EBEE Part # | 9992989-OP1963000000G-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | TERM BLOCK HDR 19POS VERT 8MM |
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks | |
| Datasheet | Amphenol Anytek OP1963000000G | |
| Series | OP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded | |
| Number of Positions | 19 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | - | |
| Base Product Number | OP19 | |
| Contact Material | Brass | |
| Pitch | 0.315" (8.00mm) | |
| Color | - | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Termination Style | Solder | |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) | |
| Screw Size | - | |
| Wire Gauge or Range - AWG | - | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Number of Levels | 1 | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - UL | 300 V | |
| Current - UL | 10 A | |
| Positions Per Level | 19 | |
| Header Orientation | Vertical | |
| Plug Wire Entry | - | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Torque - Screw | - | |
| Wire Strip Length | - | |
| Contact Tail Length | 0.075" (1.90mm) |