OP0322000000G
Manufacturer
Mfr. Part #
OP0322000000G
EBEE Part #
9988737-OP0322000000G-EB
Description
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetAmphenol Anytek OP0322000000G
SeriesOP
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions3
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberOP03
Contact MaterialBrass
Pitch0.138" (3.50mm)
ColorBlack
Housing MaterialThermoplastic
Termination StyleSolder
Insulation Height0.079" (2.00mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL10 A
Positions Per Level3
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.138" (3.50mm)
Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole