onsemi 2SD1803S-E
Manufacturer
Mfr. Part #
2SD1803S-E
EBEE Part #
E8898363
Package
TO-251-3
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
50V 1W 140@500mA,2V 5A NPN TO-251-3 Bipolar (BJT) ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Bipolar (BJT) ,Single Bipolar Transistors
Datasheetonsemi 2SD1803S-E
RoHS
Collector Current (Ic)5A
Power Dissipation (Pd)1W
Collector Cut-Off Current (Icbo)1uA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vceo)50V
DC Current Gain (hFE@Ic,Vce)140@500mA,2V
Transition Frequency (fT)180MHz
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)@Ic,Ib)400mV@150mA,3A