ODD26F4R2000
Manufacturer
Mfr. Part #
ODD26F4R2000
EBEE Part #
9668882-ODD26F4R2000-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesODD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress ProtectionIP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
MfrAmphenol Positronic
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Clear Chromate Plated Zinc
Backset Spacing0.314" (7.98mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyester, Glass Filled
Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector