NTE ELECTRONICS, INC. NTE56017
Manufacturer
Mfr. Part #
NTE56017
EBEE Part #
E817210424
Package
TO-220
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
50mA 50mA 600V TO-220 Thyristors (SCR)/Modules ROHS
Select All
CategoryDiscrete Semiconductors ,Thyristors ,TRIACs
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Holding Current (Ih)50mA
Gate Trigger Current(Igt)50mA
RMS On-State Current(It (rms))25A
Peak Repetitive Off?State Voltage (Vdrm)600V
Gate Trigger Voltage (Vgt)2.5V