Nichicon UPS2C331MRD
Manufacturer
Mfr. Part #
UPS2C331MRD
EBEE Part #
E81591570
Package
Plugin,D20xL40mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
330uF 160V ±20% 900mA@120Hz Plugin,D20xL40mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetNichicon UPS2C331MRD
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated160V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@105℃
Ripple Current900mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Diameter20mm
Height - Seated (Max)40mm