MX84B036SF1
Manufacturer
Mfr. Part #
MX84B036SF1
EBEE Part #
9886492-MX84B036SF1-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT HSG 36POS 2.20MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX84B
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions36
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-
FeaturesRetainer
Base Product NumberMX84B
MfrJAE Electronics
Contact TerminationCrimp
Pitch0.087" (2.20mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing0.118" (3.00mm)
Description
36 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.087" (2.20mm)