MX84B036NF1
Manufacturer
Mfr. Part #
MX84B036NF1
EBEE Part #
7702673-MX84B036NF1-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN PIN HEADER 36 POS R/A PHEV/
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX84B
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions36
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening Type-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX84B
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.087" (2.20mm)
Row Spacing - Mating0.118" (3.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.303" (7.70mm)
Contact Length - Post0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.626" (15.90mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialSyndiotactic Polystyrene (SPS), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.087" (2.20mm)