MX34R32VF1
Manufacturer
Mfr. Part #
MX34R32VF1
EBEE Part #
7662025-MX34R32VF1-EB
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2.2MM
SeriesMX34R
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions32
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX34R32V
ApplicationsAutomotive
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.087" (2.20mm)
Row Spacing - Mating0.118" (3.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height-
Description
Connector Header Surface Mount 32 position 0.087" (2.20mm)