MX34R16HF4TA
Manufacturer
Mfr. Part #
MX34R16HF4TA
EBEE Part #
7769609-MX34R16HF4TA-EB
Customer #
EDA Models
Description
Interconnect Rectangular
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX34
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions16
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Contact ShapeSquare
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.087" (2.20mm)
Row Spacing - Mating0.118" (3.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height-
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation Color-
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.087" (2.20mm)