MX34R16HF4T
Manufacturer
Mfr. Part #
MX34R16HF4T
EBEE Part #
7643490-MX34R16HF4T-EB
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.2MM
SeriesMX34R
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions16
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesPick and Place, Solder Retention
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX34R16H
ApplicationsAutomotive
Current Rating (Amps)3A
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.087" (2.20mm)
Row Spacing - Mating0.118" (3.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.303" (7.70mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.543" (13.80mm)
Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.087" (2.20mm)