MX34R12HF4T
Manufacturer
Mfr. Part #
MX34R12HF4T
EBEE Part #
7906292-MX34R12HF4T-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2.2MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX34R
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions12
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Fastening TypeLocking Ramp
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesSolder Retention
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX34R12H
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsAutomotive
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.087" (2.20mm)
Row Spacing - Mating0.118" (3.00mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.303" (7.70mm)
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.543" (13.80mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.087" (2.20mm)