MX31135NQA
Manufacturer
Mfr. Part #
MX31135NQA
EBEE Part #
7677607-MX31135NQA-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER BRD EDGE 135POS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX31
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions135
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX31135N
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows4
Voltage Rating-
Pitch - Mating-
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.157" (4.00mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.886" (22.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Insulation MaterialSyndiotactic Polystyrene (SPS), Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Board Edge, Through Hole, Right Angle 135 position