MX23A26NF3
Manufacturer
Mfr. Part #
MX23A26NF3
EBEE Part #
7831642-MX23A26NF3-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.5MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
SeriesMX23A
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions26
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypeLatch Holder
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ingress ProtectionWaterproof
Material Flammability Rating-
FeaturesMounting Flange
Contact ShapeSquare
Base Product NumberMX23A26N
MfrJAE Electronics
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
ApplicationsAutomotive
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.098" (2.50mm)
Row Spacing - Mating0.173" (4.40mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.720" (18.30mm)
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.098" (2.50mm)