MVE265-10-V
Manufacturer
Mfr. Part #
MVE265-10-V
EBEE Part #
10808796-MVE265-10-V-EB
Customer #
EDA Models
Description
PCB TERM BLK, 10.00MM, 5 POLE, F
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
SeriesMVE
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Features-
Wire Gauge12-30 AWG
Pitch0.394" (10.00mm)
ColorGreen
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Voltage300 V
Current20 A
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Number of Levels1
Positions Per Level5
Torque - Screw0.51 Nm (4.5 Lb-In)
Mating OrientationHorizontal with Board
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel, Galvanized
Screw ThreadM3
Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole