MTB1-10SS
Manufacturer
Mfr. Part #
MTB1-10SS
EBEE Part #
9851599-MTB1-10SS-EB
Description
CONN 10POS SOLDER 24-32AWG GOLD
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetITT Cannon, LLC MTB1-10SS
SeriesMTB
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector Type-
Number of Positions10
Contact TypeSocket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
Base Product NumberMTB1
Wire Gauge24-32 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Pitch0.050" (1.27mm)
Color-
Number of Rows1
Row Spacing-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete
Description
10 Position Rectangular Connector Solder Gold 24-32 AWG